poniedziałek, 17 lutego 2014

Z kijami przez Sierakowskie Łąki, których nie ma w Puszczy Kampinoskiej

Puszcza Kampinoska, 15.02.2014

Nie mówię, że zawsze mi się chce, lecz kiedy ruszamy z kijkami wiem, że właśnie tak chciałam spędzić sobotnie przed południe. Czy to przemykamy między kroplami jak mawia Marcin, czy jest szaro-buro, czy jest mróz, czy nagle niebo rozświetla się między drzewami, jest mi tak jak leśnemu stworowi dobrze w leśnym domu. Bo chłonę las. Zapach lasu, szum. Śpiew ptaków. Bo gadam i słucham innych kijkarzy. Bo z tego gadania i słuchania zacieśniają się znajomości. Bo ludzie inspirują mnie, a niekiedy ja ich.

Trasa:  pętla około 14 km
start parking leśny w Dąbrowie Leśnej przy ulicy Kampinoskiej 
w soboty o 9:00, kijki do pożyczenia na miejscu przez organizatora treningów Fundacji Promocji i Rekreacji KiM

szlak czarny do kamienia Ułanów Jazłowieckich, szlak żółty do kamienia Wł. Papisa, szlak zielony do Posady Sieraków, Sieraków,  szlak czarny do parkingu

Uczestnicy: Ania, Ania F., Basia, Bożena, Kasia, Joanna, Magda i N.

Opis:

Początkowo droga jest niczym lodowisko. Stąpamy ostrożnie, aby nie wywinąć orła.
Docieramy do uroczyska Na Miny, które nazwę wzięło od zaminowanej przez Hitlerowców grobli, jedynego przejścia przez bagna tego uroczyska. Tu kończy się żółty szlak.

Zielony szlak wiedzie nas dalej wzdłuż bagien "Cichowąż". Pokrywa się ze ścieżką dydaktyczną "Do Starego Dębu".
Ścieżka dydaktyczna wiedzie przez jeden z piękniejszych zakątków Puszczy Kampinoskiej - obszar ochrony ścisłej im. Romana Kobendzy, chroniący ostępy bagna "Cichowąż".
Niedostępne bagna są matecznikiem dla wielu zwierząt, m.in dla łosia, który nam śmignął przed nosem.

Drzewa wykorzystują kępy turzyc jako przyczółki. Gdy system korzeniowy rozrasta się tworzy się stabilna kępa umożliwiająca wzrost innych gatunków roślin.




Krótki postój na podziwianie bagien w skorupce lodowej.



Tak lśni i migocze owa skorupka lodowa.

Serduszko po walentynkowe na życzenie Bożeny.
Z tym uroczym, o tej porze bagnem, sąsiaduje wydma paraboliczna. Zmienność krajobrazów w Puszczy nie pozwala na nudę. Zwykle na bagnach grądy, a na wydmach bory sosnowe.

Docieramy do Posady Sieraków. To tu znajduje się Stary Dąb mający ponad 250 lat, bohater serialu "Królewskie sny" – film historyczno-biograficzny o panowaniu króla Władysława II Jagiełły (Gustaw Holoubek). 
Podziwiamy okazałe dęby szypułkowe których żołędzie mają króciutkie ogonki lub ich wcale nie mają, a przynajmniej ich nie dostrzegamy.

Posadami nazywane były służbowe osady zamieszkiwane przez leśników. Nazwa Sieraków pochodzi od nazwy pobliskiej miejscowości, do której właśnie zmierzamy.
Nagle na drodze pojawia się samochód. Psuje nam drogę! Dosłownie lodołamacz.



Z lewej strony drogi w Sierakowie rozciągają się Sierakowskie Łąki, które są łąkami już raczej z nazwy. Po wykupie gruntów od gospodarzy przez KPN, łąki przestały być koszone i wypasane. Las stopniowo zajmuje te tereny na skutek naturalnej sukcesji.

Miejsce pamięci w Sierakowie: "Miejsce uświęcone krwią żołnierzy AK poległych za wolność Ojczyzny. Tu w dniu 24. VI. 1944 polegli...."












Jest wiele możliwości aktywnego spędzania czasu w Puszczy Kampinoskiej.


Popas w borze sosnowym.


Na koniec wspomnę o Ani, która w zastępstwie Marcina poprowadziła trening, uraczyła nas herbatą i figami oraz opisem mijanych miejsc. Za co jej serdecznie dziękujemy.

4 komentarze:

  1. Bardzo fajnie się ogląda Twoje relacje i nie trzeba się męczyć z kijkami;)
    Zjadłam figi i popiłam herbatą i poczułam się jakbym tam z Wami była:D

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja tu tak zachęcam do aktywności, jak to fajnie i ładnie, a tu taka Pani chyba Sofa, a nie Sowa psuje mi publiczność ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak to psuje, przecież nie możemy tak wszyscy chodzić, ktoś musi zostać w domu i pilnować sofy:)

      Usuń